“Kral”ın Vârisi Kim Olacak?

Michael Jackson veya hak ettiği lakabıyla “Pop’un Kralı”, hiç şüphesiz müzik dünyasına imzasını tükenmez kalemle atan efsanelerden biri. Ancak hayata veda etmesinin üzerinden 12 sene geçti ve hâlâ yarattığı boşluk dolmuş değil. Bu yazımda R&B alanında çağımızın MJ’i olma ihtimali yüksek 3 sevdiğim sanatçıyı ve bu ihtimallerin gerçekliğini inceledim.

Justin Timberlake

Şöhret basamaklarını daha çocukken tırmanmaya başlayan ve ilk albümüyle piyasayı adeta sallayan JT, ikinci albümüyle de zirveleri kovalıyordu ve iddialar her geçen gün daha yüksek sesle dile getiriliyordu: Yoksa yeni MJ Timberlake miydi? Özellikle kadife sesini etkileyici danslarıyla süsleyen Timberlake bu rol için biçilmiş kaftan olarak gözüküyordu. 2013 yılında çıkardığı ve bence kariyerinin zirvesi olan “The 20/20 Experience” albümü ile (enfes bir albümdür) yeni MJ olmaya o güne kadar (hatta bugüne kadar) kimsenin yaklaşamadığı kadar yaklaşmıştı. Kariyeri hızlı bir ivmeyle yükseliyordu ve kendisi adeta bir R&B ikonuna dönüşüyordu. Ancak 5 senelik sessizliğin ardından çıkardığı “Man of the Woods” albümü country ve funk tarzlarını içeren farklı bir albümdü. Neticede JT kendi isteğiyle de olsa bu role soyunmaktan vazgeçmişti. Kimilerine göre büyük bir fırsatı tepmiş olsa da, o müzik tarihinde Justin Timberlake olarak unutulmayacak bir iz bırakmıştı.

 

Bruno Mars

10 yılı aşkın süredir istikrarlı bir şekilde listelerin zirvesini terk etmeyen bir isim Bruno Mars. Ancak onun tarzını sadece R&B’ye indirgeyemeyiz. Şarkılarında funk, soul hatta reggae esintilerine rastlamak mümkün. Aslında her tarza yakın olması, onun şahsına münhasır bir stili olmasını sağlıyor. Anderson .Paak ile yeni ortaklığı Silk Sonic bize leziz şarkılar müjdelemeye devam ederken “Yeni MJ” söylentileri yeniden ayyuka çıktı. Ancak açık konuşmak gerekirse bu ihtimal pek yüksek değil ve kendisi de bunun farkında. Peki bu durumdan rahatsız mı? Kesinlikle hayır! O, Bruno Mars olarak sevdiği tarzı dinleyenlerine yansıtıyor ve bundan büyük keyif alıyor.

The Weeknd

Geldik belki de bu role bürünmesi en muhtemel isme. The Weeknd’i rakiplerinden öne çıkaran husus sadece başarılı bir R&B sanatçısı olması değil, aynı zamanda müzik sektörüne yeni bir soluk getirmesi. 6 albümünün her birinde R&B türünün farklı bir tarzını yansıtıyor. Hatta belki de son albümü “After Hours” ile dünya müziğine yeni bir tarz kazandırdığını bile söyleyebiliriz. (O albümü incelediğim yazım için: http://radyo.hacettepe.edu.tr/the-weekndden-yeni-album/ ) Kariyerinin zirvesine genç yaşında ulaşması ve yeni eserler üretme iştahını hiç kaybetmemesi de diğer avantajları. Kendisi yeni Michael Jackson olur mu bilemem ama emin olduğum bir şey var. O da bundan yıllar sonra “Yeni The Weeknd kim olacak?” tartışmasının yaşanacağı.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Underdogs: Quadeca
Önceki yazı
Renkli Bir Dünya – COLORS Studios

Başlıklardan...