Underdogs: Quadeca

Yine uzun bir aranın ardından az tanınan sanatçıları sizlerle tanıştırmak için geri döndüm. Verdiğim ufak molanın nedeni yazacak birini bulamamak değil, vizeler ve projelerin yoğun olmasındandı.

Bugünkü sanatçımız Amerika’nın Los Angeles şehrinde yaşayan Latin kökenli Benjamin Lasky veya kullandığı mahlasıyla Quadeca. Fakat Latin olması Raggaeton yaptığı anlamına gelmiyor hatta tam aksine Quadeca “flow ve lirisizm” kasmayı seven ve bu terimler üstüne kendisini geliştirmek isteyen 2000’li bir hiphop sanatçısı olarak tanıtıyor kendini.

Bu 2000’li muhabbetini bir kenara bırakırsak, Quadeca’nın önünün açık olduğu kesin çünkü bu kadar iyi sözler yazıp aynı zamanda kendi şarkılarının prodüktörlüğünü yapması ve bunu da çok iyi başarması zaten kendisinin ne kadar iyi bir “Kanye” tipi sanatçı olacağını gösteriyor. Ayrıca YouTube üzerinden çıkan sanatçılar arasında kendini göstermesi bu platformun müzikal anlamda ne gibi cevherlerle dolu olduğunu da gösteriyor (bkz. KSI, Joji, vs.).

Quadeca’nın vokal ses aralığı da kendisinden hiç beklenmeyecek şekilde geniş. Bunun için Sisyphus parçası güzel bir örnek. Şarkının hem güçlü sözleri var, hem ne kadar prodüksiyonunun iyi olduğu hem de sanatçımızın sesini ne denli iyi kullanabildiği ispatlar nitelikte. Fakat şöyle bir gerçek de var ki Quadeca’nın şarkıları herkese hitap etmiyor. Yani ne Drake gibi pop rap gibi ne de Travis Scott vari trap tarzı parçalar üretmiyor. Şu an yaptığı müzik için bir benzetme yapmam gerekirse muhtemelen Joji’nin balladları ile Lil Peep’in sert vokalinin birleşip hızlı bir şekilde rap yapması olabilir (biraz fazla zorlama oldu sanki ?). Fakat eskiden sadece Logic gibi flow üstüne flow yaptığını unutmayalım.

Şarkı önerilerinde ise size Sisyphus dışında Insecure ile Uh Huh! kesinlikle dinlenmesi gereken şarkılar listesinde. Umarız ileride daha çok kendisini görebiliriz. Sonuçta daha çok genç ve potansiyelinin limiti de görünmemiş bir sanatçı.

Eğer daha fazla Quadeca dinlemek isterseniz: Quadeca | Spotify veya Radyo Hacettepe rap listelerimizi dinleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
“Esaretten Cesarete” Ekibi Stüdyomuzdaydı
Önceki yazı
“Kral”ın Vârisi Kim Olacak?

Başlıklardan...