Underdogs: Lil Zey

Underdogs dünya turnesinden sonra vatana dönüş yaptı. Uzun zaman sonra bizden birini tanımanın güzel olacağını düşündüm. Kendisini duyanınız elbet vardır ama bilmeyenler için şöyle kısa bir özet geçeyim; Zeynep Tanyalçın a.k.a Lil Zey, 26 Yaşında İzmir çıkışlı rapçi ve DJ. Şarkıları günümüzün modası olan trap türü ağırlıklı fakat işin güzel yanı. Aynı zamanda kendi beat’lerini yapması da onu tanırken yeteneğini fark etmemizi sağlıyor. Beat’leri orta-hızlı tempoda ve trap türünün anayasasının değişmez maddelerinden olan “bol ad-lib ve bass” özelliklerine sahip. Bu arada derseniz ki; “Sen Türkiye’de tanınmayan sanatçıları yapmıyor muydun? Hayırdır, bu sefer tanınan birini yaptın?” Evet farkındayım ancak Lil Zey’in Spotify aylık dinleyici sayısı şimdilik 734 bin civarında ve onun kalitesine/potansiyeline sahip biri için bu rakamlar az. Daha çok kişinin bilmesi, desteklemesi gerek (daha durun neler göreceğiz).

Şimdi ödev olarak sizden Zor, Yolumuz Yol Değil ve Ötede Dur şarkılarını dinlemenizi istiyorum (ödevini yapmayana şarkı önerisi de yok).

Ülkemizde kadın sanatçıların sayılı birkaç türe yöneldiği şu günlerde böyle müzisyenlerin müzik piyasasında olması gerçekten sevindirici. Şahsen isteğim daha çok kadın sanatçının ülkemizde bu türlere yönelmesi ve istediğini yapma özgürlüğüne sahip olması üzerine. Bunun için Lil Zey, Rozz Kalliope ve Ruby gibi genç sanatçılarımızın olması birçok kişiye örnek olabilir.

Not: Kendimi hayranı olarak gördüğüm Lil Zey ile aynı doğum gününe sahipmişim. Bu bilgiyle daha da mutlu oldum. ?

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Fransızlara Bulaşmayacaktınız Mösyö
Önceki yazı
İki Kapılı Sinema Kulübü Podcast’i

Başlıklardan...