Bu şey değil mi ya: aranjman şarkılar listesi

Türkçe duymaya alıştığımız şarkıların  bazılarının aslında yabancı aranjmanlardan oluşması 1961 yılında Fecri Ebcioğlu’nun Fransız pop şarkıcısı Bob Azzam’ın “C’est écrit dans le Ciel” adlı şarkısına Türkçe sözler yazıp “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” adıyla İlham Gencer’e söylettiği şarkıyla başlamıştır. (Model’in Perili Sirk albümünde de var) İşte, denk gelindiğinde ”aa bu şarkı şey ya!” deyip orijinal haline Türkçe sözleriyle keyifle eşlik                                                                                                                  ettiğimiz o  şarkılar.

1- Ajda Pekkan ve Teoman’ın söylediği muazzam şarkıyla başlıyorum, Uykusuz Her Gece! Amii Stewart’ın ”Working late tonight” şarkısından uyarlanmış, Uykusuz Her Gece versiyonu daha güzel bence.

 

2-Müslüm Gürses’in Affet’i, aslında Rainbow’un The Temple of the King’i.  Uykusuz her gece’ye kıyasla bi tık daha farklı.

3-Senden Çok Var-Foveri

4-Tanju Okan- Kadınım esasında Serge Reggiani T’as L’air D’une Chanson, canım Tanju Okan<3

5-Yine Tanju Okan- Kim Ayırdı Sevenleri, Issız Adam’da da çalan Michel Fugain – Une Belle Histoire

6-Teoman’ın Calogero’dan esinlendiği bazı şarkılar da var, bunlardan sanırım en bilineni Çoban Yıldızı, Danser Encore.  (Bu arada Çoban Yıldızı’nın klip yönetmenliğini Teoman yapıyor.)

7-Teoman’dan devam ediyorum, İstanbul’da şarkısı,  Calogero-Passage des cyclones’tan uyarlanmış.

8-Sezen Aksu’nun dışarıdan alınmış birçok şarkısı var, bunlardan birisi de Her Şeyi Yak, Balkan ezgili Haris Alexiou – Mia pista apo fosforo şarkısından.

9- Bu listeye Enrico Macias şarkılarının hepsini eklemeyi çok isterdim ama aşina olduğumuz birçok şarkı Enrico Macias’a ait. Onlardan birisi Ajda Pekkan- Hoş Gör Sen, On S’embrasse Et On Oublie!

10-Son olarak Erkin Koray’ın Fesuphanallah’ının tek geçeceği Samir Yazbek-weily weily ile listeyi bitiriyorum.

 

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Bilimkurgu filmlerinin öncüsü: Metropolis
Önceki yazı
BBC Radio Live Lounge: Yıldızlar birbirlerini coverlıyor

Başlıklardan...