Ankara metroları hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Ankara metro hatları her gün binlerce insanın ulaşım aracı olarak varlığını koruyor. Yıllardır hala gizemini koruyan efsaneleri ile Ankara’ya ilk defa gelen insanların ilgisini çekiyor. Özellikle Kızılay metro altında kaybolmadan tek seferde istediğiniz yerden çıkabiliyorsanız, işte tam o zaman gerçekten Ankaralı olmuşsunuz demektir ?

 

İster halihazırda Ankara’da yaşayın isterseniz de yakın zamanda Ankara’ya yolunuz düşecek olsun, sizlere kolaylaştırıcı bilgiler hazırladım. Hazırsanız başlıyoruz ?  

 

  1. Ankara ilk metro hattının kurulduğu şehir olmasına rağmen yeni yeni ağlar yakın zamanda açılmaya başlandı. Ankaray metrosu, ilk metro olma özelliğine sahip ve bindiğinizde hala o eski nostalji duygusunu yeniden yaşayabiliyorsunuz. Bir de Ankara’yı bir uçtan diğer uca bağlayan Batıkent-Koru metro hattı var. Kitap okumayı veya telefonunuzla vakit geçirmeyi seviyorsanız sizin için şahane bir güzergâh. Bir de gideceğiniz yer uzaktaysa mükemmel bir yolculuk sizi bekliyor diyebilirim. Batıkent-Sincan metro hattı sonrası açılan Keçiören-AKM metro hattı ise gizliliğini koruyor. Henüz çok kimsenin bilmediği bu güzergâh yeni kaşiflerini bekliyor.
  2. Ankara metrolarında rahat bir yolculuk yapmak istiyorsanız özellikle iş ve okul başlangıç/bitiş saatlerini iyi takip etmeniz gerekiyor. Zira fizik kurallarının yeniden yazıldığı ve kendi vücudunuzun dayanıklılığını yeniden keşfedeceğiniz bir yolculuk sizi bekliyor demektir. Kalabalık olmasından kaynaklı metroya binilememesine alışkın olabilirsiniz. Ancak belli saatler aralığında bindiğiniz metrodan inememe durumunu yaşayabilirsiniz. Benden tavsiye ineceğiniz kapıya yakın durmanız. 
  3. Burada söyleyeceklerim bir önceki madde ile biraz ilgili olabilir. Çünkü metrodan inebilmek için hangi durakta hangi taraftaki kapının açılacağını da iyi takip etmeniz gerekmektedir. Yoksa yanlış kapının açılmasını beklerken camdan yansıyan görüntünüzle birlikte bir sonraki durağa doğru yolculuğunuz başlayabilir. Benden söylemesi ? 
  4. Geldik en çetrefilli konulara. Ankara metroları her gün sizleri şaşırtmaya devam edecektir. Çünkü inanılmaz bir analitik zeka ile metronun nerede duracağını bilir ve kapının açılacağı noktada beklerseniz işte tam o anda oturma şansınız artacaktır. Oturarak seyahat etmenin ayrıcalığını ancak ayakta yıllarca yolculuk yapmak zorunda kalmış olan insanlar bilir. Bir de kapının açılacağı yerde beklerken tam karşıda değil de kapı kenarlarında beklerseniz önce insanlar iner ve siz de hemen metroya binip adeta bir sandalye kapmaca oyunu gibi oturacak bir yer aramaya başlarsınız.
  5. Tam bir Ankara Metro Ustası olabilmeniz için son detayları hemen anlatıyorum. Sadece metroya binebilmeniz veya inebilmeniz yetmez. Bir de indiğinizde yürüyen merdiven çıkışına yakın olabilmek için hangi kapıdan inmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Bunu birkaç deneme sonrasında hemen öğrenebilirsiniz. Bilim için küçük ama Ankara metro hatları için büyük bir detaydır bu beceri. Son olarak da Ankara’da tüm raylı sistemlere metro denilir. O yüzden yol tarifi sorarken nereye gitmek istediğinizi belirterek sorarsanız sizin için daha iyi olacaktır. Yoksa bambaşka bir yere gidebilirsiniz aman dikkat.    

Ankara’ya dair yaşam ipuçları için bizi takipte kalın. Kimsenin Başkent hakkında size söylemediklerini, ben anlatacağım. Sonraki yazıya kadar tutamaçlarınıza sıkı tutunun ?  

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
This Is Hozier
Önceki yazı
26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı!

Başlıklardan...