Dinlerken Duramadığımız Grup: Altın Gün

Geç keşfettiğim için kendime kızdığım, kliplerine de hayran olduğum Altın Gün bünyesinde 2 Türk bulunduran Hollanda’da kurulmuş inanılmaz bir grup. 70’ler ve Anadolu Rock müziğini kendi renklerini da katarak yorumlamaları beni hemen hayranları yaptı. Dinlerken istemsizce omzunuzun sallanmaya başladığını hissediyorsunuz. 2018’de piyasaya sürdükleri ilk albümleri olan “On” ve 2019 yılında yayımladıkları “Gece” (Bu albüm ile Grammy’e aday gösterilmişlerdi) albümlerinde olduğu gibi “Yol” albümünde de 70’ler müziklerini yorumlamaya devam ediyorlar.

Grubun oluşma fikri ise basçı Jasper Verhulst’ün bir başka grupla İstanbul’a yaptığı turne ziyareti sırasında oluşmuş. Anadolu folk rock müziği ile tanışan Verhulst, Hollanda’ya dönünce, sosyal medya üzerinden bir çağrı yapıyor ve şu an grubun solistliğini yapan Merve Daşdemir ile buluşuyorlar.

Grubun ismi ise ilginç bir şekilde oluşuyor. Merve Daşdemir’in aktardığına göre Jasper Verhulst Google Translate’e “gold day” yazıp ve Türkçeye çeviriyor. Türkiye’de ki altın günü konseptini bilmeyen Verhulst’un bulduğu bu isim ilginç bir tesadüfe de yol açmış oluyor.

Grubun üyeleri ise şöyle;  gitarda Ben Rider, davulda Daniel Smienk, bass’ta Jasper Verhulst, vokallerde Merve Daşdemir ve Erdinç Yıldız Ecevit (aynı zamanda saz, keyboard) ve perküsyonda Gino Groenveld.

Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray ve Selda Bağcan’dan etkilendiklerini söyleyen Altın Gün, yakın zamanda güzel sürprizlerin geleceğini söyleyerek beni de iyiden iyiye heyecanlandırdı. Pandemi günleri bitince yapmak istediklerimin ilk sıralarına acilen Altın Gün konserine gitmek yerleşmiş oldu.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Spotify’da Daha İleriye En İyiye!
Önceki yazı
DJ, Organizatör, İş Adamı? Hepsinden Biraz!

Başlıklardan...