Doğru Batılılaşma

Bu topraklardaki en büyük sıkıntılardan biri olan “yanlış batılılaşmayı” düzelten bir sanatçıyı tanıtma görevini üstlenmiş durumdayım. Büyük olasılıkla kendisini en azından bir kez duymuş olduğunu biliyorum. Karşınızda emir taha!

Kendini “poetic turkish dude” olarak tanımlayan emir taha bizlerin ezgileriyle batı seslerini bir araya getiriyor. Alternatif R&B diyebileceğimiz bir türde besteler yaparken sözlerini de hem İngilizce hem de Türkçe yazıyor. Kendisi, yaşadığı şehirler olan Los Angeles ve Londra arasında mekik dokurken klasik gitarı, elektronik ritim elemanlarını ve oryantel tonları şarkılarında bir araya getirmiş. Şarkılarında da özellikle sözlerin akışının verdiği rahatlık ve akılda kalıcı olması hemen dikkat çekiyor.

Emir taha bir süre single’lar çıkardıktan sonra bunları aynı çatı altında toplayan ilk albümü “Hoppa pt.1”i Temmuz 2020’de yayınlamıştı. Şuan en çok dinlenilen ve benim de en sevdiğim şarkısı olan “Huyu Suyu”nu da bu vesileyle ezberlemiştik. Doğu’daki köklerinden kopmadan Batı’da yeşeren emir taha şu günlerde ikinci albümü olacak “Hoppa pt. 2”den single’larını paylaşmakta. Şimdiden “Bad Reception” dikkatimizi çekiyor. Ayrıca sadece ülkemizde değil dünyada da hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaşmış durumda. Spotify’daki yüksek takipçili ve dinleyeci sayısına sahip global listelerde kendisiyle karşılaşıyoruz.

Müzik dünyasındaki haklı yerine emin, ritmik ve şiirsel adımlarla ilerleyen emir taha bize dünyaca tanınmış olmak için köklerimizden kopmamıza çok da gerek olmadığını kanıtlıyor. Buna da doğru batılılaşmanın en güzel örneği diyebiliriz. Sadece biraz kültür çatışması, akıcı bir ingilizce, harika bir ses, alışık olmadığımız ritimleri siz de aynı potada eritebilirseniz kim bilir belki siz de bir emir taha olabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Renkli Bir Dünya – COLORS Studios
Önceki yazı
Yalnız, O Kısım Tam Öyle Değil

Başlıklardan...