Tik Tok Cehennemi

Tik Tok, son dönemlerde ismini sıkça duyduğumuz bir uygulama. Hakkında olumsuz eleştirilerin bolca olması, popüler olmasına engel değil maalesef. Bir kısa video paylaşma uygulaması olan Tik Tok’un amacı, eğlendirmek mi toplumun kalite değerini mi yok etmek açıkçası anlaşılmıyor!

Yanlışlıkla da olsa bu platformun videolarına mutlaka gözünüz çarpmıştır. Önce reklamlarıyla çıldırttı, sonra diğer sosyal medya ortamlarına musallat oldu. Ardından öyle popülerleşti ki çevremizdekilere “Acaba o, Tik Tok kullanıcısı mıdır?” diye şüpheyle bakmamıza neden oldu. Kullanıcıları bir yana bırakalım bu videoları açıp açıp izleyenlerin olması da ürkütücü. “Canım sıkılıyor, izliyorum”, “İnsanların aptallığına gülmek istiyorum” diyorsan paşa gönlün bilir tabii. Yaptığın onlara prim vermek ve bu illetin bitmesine engel olmak sadece. 

Videolardaki büyük çoğunluk; saçma rollere giren kişilerden, gayesi olmayan insanlardan ve eli telefon tutan bebelerden oluşuyor. Bunlar yaratıcılıktan yoksun, kopya video içerikleriyle kendilerini komik sanıyor ve ünlü olmayı hayal ediyor. Eminim sen de alışılagelmişin dışındaki (boş-beleş olmayan) Tik Tok videolarıyla karşılaşıp şaşırmışsındır, fakat Tik Tok videoları deyince akıllara hem sanal alemi hem beyinlerimizi kirleten o absürt boş videolar geliyor, yani boşun yanında yaş da yanıyor. 

Bir de sıkıntının Türk Tik Tok’larından kaynaklandığını söyleyenler var. Sorunun halkımızda olma ihtimalini bir kenara bırakalım. Sonuçta bazı ülkelerde yasaklanmış olan Tik Tok, bizi nasıl bir gelecek nesil bekliyor diye kaygılandıran videoları ve tiplemeleri ortaya çıkartıyor, bunları pazarlıyor.

Bana kalırsa Tik Tok için “Başkasının yerine utanmak” tabiri pek bir yetersiz kalır. Araştırmak için açıp izledikçe, utanmayı geçip gelecek için üzülmeye başladım. Ama maalesef ki Tik Tok’un çizgisini değiştirmesi de epey zor gözüküyor. “Vine” gibi yok olmasını ve başka şekillere girip sunulmasını bekleyeceğiz artık…

Kategori: Vampirleşen Popülarite
Etiketler:
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Underdogs: Dance à la Plage
Önceki yazı
Bir YouTuber’ın Diğer Yüzü

Başlıklardan...