Caz Kraliçesi’nin Filmi Geliyor

Tüm zamanların en etkileyici şarkıcılarından olan Billie Holiday sadece müziğiyle değil, ırkçılığa karşı olan direnişi ile hafızalara kazınan bir kadın. 350’den fazla plağa sahip olan ve kimi zaman hüzne kimi zaman gülümsemeye eşlik eden buğulu sesiyle efsane bir isim.

Gerçek adı Eleanora Fagan, takma adı ise Lady Day olan Holiday, müzik eleştirmeni Robert Christgau tarafından “Keşfedilemez, belki de yüz yılın en büyük şarkıcısı” olarak nitelendirilmişti yıllar önce. Müzik eğitimi dahi almamış olmasına karşın “Strange Fruit”,”All Of Me” ve “I’ll Be Seeing You” şarkıları ile caz tarihine ismini altın harflerle yazdırmış bir müzisyen.

Zor bir hayat yaşayan Billie Holliday’ın yaşam hikayesi niteliğinde olan “The United States vs. Billie Holiday” filminden ise ilk görseller gelmeye başladı. Beni gün geçtikçe daha da heyecanlandıran bu filmin senaryosunu en son Native Son(2019) filminin senaristi olan Suzan-Lori Parks kaleme alırken, filmin yönetmenliğini ise The Butler(2013) filminin de yönetmeni olan Lee Daniels üstlenmiş.

Filmde Billie Holiday’i canlandıran kişi ise, kendisini keşfedeli çok kısa bir süre olsa da hayran olduğum ve sesini biraz Amy Winehouse’a biraz da Rihanna’ya benzettiğim Andra Day. Filmin çıkış tarihi ise şimdilik 12 Şubat 2021 olarak gözüküyor.

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Adım Bond, “Jamie” Bond!
Önceki yazı
Underdogs: 347aidan

Başlıklardan...