Sanatçılar ve “Alter Ego”ları!

Tarih boyunca Cicero’dan Freud’a kadar birçok isim bu muğlak kavramı çeşitli şekilde tanımlasalar da bu yazını amacı sizi bilimsel bilgiye boğmak değil. O yüzden “alter ego”yu kısaca ikinci benlik ya da diğer benlik olarak açıklayabiliriz. Bu çoğu kişide olduğu gibi ünlülerde de rastlanabilen ve çoklu kişilik bozukluğuyla karıştırılmaması gereken bir durum. Alter ego daha ziyade sizden farklı düşünen ve gerektiğinde yardım aldığınız bir iç ses gibi. Haydi gelin beraber müzik dünyasında alter egolarıyla tanınan sanatçılara bi’ göz atalım!

 1- Eminem – Slim Shady

Şüphesiz ilk akla gelen örnek Slim Shady’den başkası değil. Efsane rap sanatçısı Eminem’in bu ikinci kişiliği kendini şarkılarda da oldukça hissettiriyor. Öyle ki Eminem’in albümlerini incelediğimiz zaman bazı şarkıların Eminem’e, bazılarınınsa Slim Shady’e yakın olduğunu görüyoruz.

Slim Shady aslında Eminem’in sallantılı geçmişinin karanlık bir yansıması. Marshall Matters ve Eminem’e göre çok daha acımasız, kindar ve şiddet yanlısı bir figür. Her ne kadar Eminem’in ünlenmesinde aslan payına sahip olsa ve hayranlar tarafından sevilse de Eminem, hayatını kaydırmaya meyilli olduğu için onunla mücadelesini yıllar boyu sürdürmüştür.

Slim Shady’nin hakim olduğu bazı şarkılar Without Me, My Name Is, The Real Slim Shady, Superman ve Smack That iken, kendi benliğinde olduğu şarkılara Stan, Lose Yourself, Rap God, No Love ve Not Afraid’i örnek olarak verebiliriz.

2- Bruno Mars – Ricky Regal

Ricky Regal genç bir alter ego ve temel olarak Bruno Mars’ın tasarımcı kişiliği. Mars, Lacoste ile ortaklığı çerçevesindeki tasarımlarını Ricky Regal ismiyle yaptı. Ancak gözden kaçmaması gereken bir diğer husus, Bruno Mars’ın hem Anderson .Paak ile işbirliği olan Silk Sonic grubunda hem de kendi ürettiği SelvaRey içki lansmanlarında Regal’in tarzının hakim olması. Bu da bize iplerin bir süre daha Ricky Regal’in elinde olacağını hissettiriyor!

3- Calvin Harris – Funk Wav

İskoç DJ Calvin Harris 2017 yılında tarzını radikal bir biçimde değiştirdi ve funk müziğin egemen olduğu “Funk Wav Bounces Vol. 1” isimli bir albüm çıkardı. Spotify’da albümün sanatçı kısmına baktığımızda Calvin Harris ve Funk Wav’ı ayrı olarak görmemiz de bu savı doğrulayan bir detay. 4 senedir Calvin Harris benliğinden uzak olan DJ halinden memnun gözüküyor!

4- David Bowie – Ziggy Stardust

Ziggy Stardust başlarda kendini sadece sahne şovlarında gösterse de zamanla Bowie’nin kendi hayatına da hakim olan alter egosudur. Uzaylı bir rock yıldızı olan Stardust’ın varlığına, 1973 yılında Bowie’nin kendisi tarafından son verilmiştir. Bize de adını verdiği albümü ve ışıltılı kostümüyle performans sergilediği konser kayıtları kalmıştır.

 5- Lady Gaga – Jo Calderone

Sansasyonel pop yıldızı Lady Gaga’nın alter egosu da mı sansasyonel olur? Evet, olur! Gaga’nın erkek alter egosu Calderone ilk olarak Vogue Hommes Japan dergisinin Eylül 2010 kapağında, sonrasındaysa “Yoü and I” şarkısının klibinde ve 2011 yılındaki MTV Müzik Ödülleri’nde yer alsa da, son yıllarda inzivaya çekilmiş olsa gerek.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Nilipek’ten Afrodit Coverı
Önceki yazı
Taşları Yuvarlayan Adam: Erkin Koray

Başlıklardan...