Taşları Yuvarlayan Adam: Erkin Koray

The Rolling Stones dünya müzik tarihine damga vurmuş bir grup, Erkin Koray ise Türk müziğinin gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden biri. Ancak bu ikilinin (daha doğrusu beşlinin) rock efsanesi olmak dışında bir ortak noktaları daha var. Bu yazımda sizlerle bu gerçeği paylaşmak istedim.

Rolling Stones’un bizlere armağan ettiği birbirinden güzel parçalar var. Ancak bir tanesi gerek popülaritesi, gerek rock müzik tarihinde bir mihenk taşı olması, gerekse yıllar boyunca diğer sanatçılara ilham vermesiyle aralarından sıyrılıyor. Evet, doğru tahmin ettiniz: “Paint It, Black”! Peki Rolling Stones bu şarkının ilhamını nereden almıştı? Takvimleri 1995 yılına çevirelim. Rolling Stones’un şahsına münhasır solisti Mick Jagger’ın Jann Wenner’a verdiği röportajda şu sözlerine şahit oluyoruz: “Aftermath albümünün tarz itibariyle çok geniş bir yelpazesi vardı. ‘Paint It Black’ bir çeşit Türk şarkısıydı, ayrıca ‘Going Home’ gibi hüzünlü şeyler de vardı. Farklı tarzlarda çok güzel şarkılar mevcuttu ve bence gerçekten derin bir iz bıraktı.” O dönemki (60’lar) Türk müziğini mercek altına aldığımızda, bu tarz müzik icra eden sanatçıların bir elin parmağından bile az olduğu gerçeğini fark ediyoruz. Ayrıca bu iki şarkı arasındaki azımsanamayacak benzerliği de göz önüne aldığımızda, bahsi geçen eserin Erkin Koray’dan “Bir Eylül Akşamı” olduğunu anlıyoruz. Ek olarak Paint It Black 13 Mayıs 1966’da yayınlanırken, Bir Eylül Akşamı’nın yayın yılı 1963.

Dünya rock tarihinin en büyük grupları arasında gösterilen Rolling Stones’un kariyerindeki bu önemli dönüm noktasının ilham kaynağının Erkin Baba olması, bana tarifi olmayan bir gurur yaşatıyor. Henüz 22 yaşında, daha dünya rock müzikle yeni yeni tanışırken Türkiye’de böyle bir eser üretmek, üzerinde ne kadar durursak duralım hakkını yeterince teslim edemeyeceğimiz bir yetenek. Peki Türk halkı olarak kendisine gereken değeri ne kadar verdik? Takdiri size bırakıyorum. Müziğimizin yaşayan son efsanesi Erkin Koray’a bir kez daha saygılarımı sunarken kendisine uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Sanatçılar ve “Alter Ego”ları!
Önceki yazı
Underdogs: Stonebank

Başlıklardan...